sobota 1. února 2014

Jaké pudy v nás dřímají?
Tento test jsem našla na internetu před pár měsíci, když jsem se připravovala na výuku do hodiny psychologie. Možná ho znáte, takže to pro vás nebude nic nového, ale... možná ho neznáte :-)

Pokud tedy patříte k těm, kteří jste se s tímto testem ještě nesetkali a chcete si ho zkusit, postupujte přesně podle návodu, jinak nemá smysl.


Takže... nejprve se podívejte na níže uvedené fotografie. Můžete na nich vidět 8 portrétů lidí, kteří vám mohou být více nebo méně sympatičtí. Vy si je pozorně prohlédněte a pak vyberte JEDNOHO, muže nebo ženu, kterého/kterou byste za ŽÁDNOU CENU nechtěli potkat v noci v tmavém podchodu. A pokud už byste ji/jeho potkali, opravdu by vás už podle své vizáže vyděsil/vyděsila.

Jde tedy o to, vybrat osobu, která vás opravdu děsí nebo byste z ní měli strach. A nekoukejte se dál do článku, pokud se nechcete připravit o překvapení ;-)1. 2.


3.  4.


5. 6.7.8.Tak, vybrali jste si svého favorita/favoritku? :-) Pokud ano, určitě vás zajímá, co dál...

Než se pustíte do samotného zhodnocení, tak nejprve pár slov k testu, abyste věděli, koho jste si vlastně vybírali a proč.


Tento test je inspirován podobným testem od Lipóta Szondiho, maďarského psychiatra z 19. století. Ten chtěl odhalovat skryté sklony osobnosti podle sympatií a antipatií, které v lidech vyvolávaly fotografie různých psychopatů.

Szondi vycházel z principu „svůj k svému“ a z poznatku, že na druhých většinou nejvíce nesnášíme to, co se nám nelíbí na nás samotných a co potlačujeme.

S těmito „vlastnostmi“ a to, co je v nás můžeme naložit 2 způsoby:

a) popřením - zcela odmítneme své skryté sklony a kompenzujeme je tím, že se začneme chovat naprosto opačně

NEBO

b) sublimací - čili tím, že skryté sklony nahradíme sociálně přijatelnějšími, nebo dokonce užitečnými postoji, uměleckými aktivitami, koníčky atd.No a vy už jste určitě zvědaví, jak jste dopadli :-)

Vybrali jste si:1. Vybrali jste si sadistu Potlačené sklony: autoritářství, potřeba ovládat, zlomyslnost. 


Jestli jste si vybrali tento portrét inkvizitorského profesora, zřejmě před druhými i před sebou pečlivě skrýváte „silné sklony ke krutému, agresivnímu nebo ponižujícímu chování k ostatním.“ 

Popření: Jste zcela neškodná bytost. Podřizujete se, jste schopni se obětovat, vždy připraveni pomáhat svým bližním. Jste usměvavý zaměstnanec, ochotný kolega. Zároveň však není snadné být vaším nadřízeným. Když se vám nechce do nějaké práce, děláte obstrukce hašteříte se, trucujete, jste neochotní...). Vaším stylem je pasivní rezistence, naléhání, které časem „otráví.


Sublimace: Své sklony uplatníte v určitých profesích - řezník, chirurg, policista, zubař, vyšetřující soudce... Nebo je můžete rozumově zdůvodňovat, vést dlouhé rozpravy o řádu a autoritě (syndrom „ředitele zeměkoule).

2. Vybrali jste si zuřivce

Potlačené sklony: impulzivita a násilí.

Jestli jste dostali strach z tohoto chlapíka s hlavou pitbulla, znamená to, že jste v sobě potlačili, udusili silnou agresivitu.

Popření: Jste mírumilovní, často až extrémně laskaví. Jste přívětiví, přející, hotové dobrotisko, vzbuzujete dojem, že jste solidní a ovládáte své emoce. Vaše náklonnost bývá stabilní, máte silná pouta k lidem, věcem, idejím. Na konci dne však býváte často vyčerpaní. Vysiluje vás neustálé skrývání násilných sklonů, k němuž vás nutí touha být všem sympatičtí.

Sublimace: Svou impulzivitu někdy pozitivně využijete při sportu. Vedete dozajista hyperaktivní život. Váš čas zaplňují stovky projektů, organizujete spousty různých věcí nebo prostě jen vybíjíte svou energii na diskotéce.

3. Vybrali jste si katatonika

Potlačené sklony: blouznění, hyperaktivita v oblasti fantazie a intelektu. 

Pokud vás znepokojil ten usměvavý, špatně oholený typ, vřou a kypí ve vás síly, které vás mohou zcela odtrhnout od reality, jestliže s nimi něco neuděláte.

Popření: Upínáte se k jistotám, spoutávají vás stereotypní postoje nekladete si otázky, neinovujete, nehledáte změnu...). Jste prototyp stydlivky, který se překonává. Největší strach máte z toho, že ztratíte kontrolu. Díky tomu jste trochu rigidní, pořád v defenzivě, někdy zablokovaní, vždy podle pravidel. Zadržujete své pocity (málo je dáváte najevo, nedělá vám dobře podělit se o své city, přestat se ovládat...).

Sublimace: Vaše schopnost imaginace se často uplatní v různých tvůrčích činnostech, které však vždycky mají svůj řád. Stává se z vás tedy zaměstnaný kreativec - grafik, novinář, fotograf, stylista...

4. Vybrali jste si schizofreničku

Potlačené sklony: izolovanost, špatné vnímání tělesných hranic, nedostatečné ovládání těla.

Zježily se vám vlasy při pohledu na ty mrtvé oči a obličej bez výrazu? Poznáváte v nich totiž své vlastní démony - nezájem o sociální vztahy a omezený rejstřík citů.

Popření: Věříte na setkávání s lidmi, výměnu názorů, společnost. Chodíte hodně mezi lidi. Vaše zapojení mezi lidi však často neprobíhá k vaší spokojenosti, kontrastuje s vaším bídným intimním životem. V hloubi duše se cítíte pořád osamělí. Vaše vztahy zůstávají na povrchu, jsou odosobněné, nemají šťávu, chybí v nich skutečné city. Ve skutečnosti vlastně druhé nepotřebujete, nepotřebujete s nimi žít.

Sublimace: Ve všem, co souvisí s intelektem, nebo v individualistických činnostech, jako je hudba, čtení, meditace. Své sklony můžete rovněž nasměrovat do nějaké mysticko-sportovní vášně (trekking, horolezectví...) nebo do zážitků, které vás oprostí od společnosti lidí (plavba osamělého mořeplavce kolem světa, odchod do kláštera...).
5. Vybrali jste si hysteričku

Potlačené sklony: nestabilita, narcismus, exhibicionismus. 

Zdálo se vám, že se od této podivné dámy s těžkými víčky můžete dočkat lecjakých hanebností? To znamená, že ona ztělesňuje všechno, co na sobě nenávidíte - frenetickou chuť svádět, zálibu v okázalosti, touhu po uznání, sexuální přitažlivost...

Popření: Působíte dojmem rezervovaného, velmi do sebe uzavřeného člověka. Ve skutečnosti se ve vašem nitru stále hlásí o slovo a proti vaší vůli se neustále projevuje maskovaná faleš. Vaši touhu svádět často překrývají obsedantní projevy. Jste velmi pečliví, spořádaní ve svém chování, s puntičkářskými způsoby. Býváte šik, máte klasický styl, jste zkrátka jako ze škatulky, ale vždycky s nějakým drobným doplňkem, který přitahuje pohledy.

Sublimace: Někdy si volíte neobvyklou specializaci (třeba latinskou filologii) nebo originální životní styl (rozhodnete se pro zaryté vegetariánství). Můžete mít po svém boku nápadnou osobu, aby s vámi kontrastovala. Nebo si osvojíte nějaký zvláštní zvyk - například olíznutí rtů, pokaždé než začnete mluvit.

6. Vybrali jste si ženu v depresi

Potlačené sklony: pochybnosti o vlastní hodnotě, pocity méněcennosti a viny.

Je-li pro vás tato neškodná bytost ztělesněním toho nejhoršího, znamená to, že jste v podstatě hluboce smutní a pesimističtí, ale nedáváte to najevo.

Popření: Uvolněný a bezstarostný typ extravertní osobnosti. Někdy opravdu veselá kopa. V každém okamžiku z vás čiší dynamičnost, sebedůvěra a optimismus. Občas se projeví podráždění, špatná nálada a podivné návaly smutku (syndrom smutného klauna). Někdy také můžete působit podezřívavě a nevraživě.

Sublimace: Svého duševního utrpení se zbavujete tím, že se staráte o utrpení druhých (ošetřovatel, psycholog...). Anebo se uplatníte v náboženství či v boji za dobrou věc.


7. Vybrali jste si maniaka

Potlačené sklony: extraverze, vzrušení, sebepřeceňování, marnotratnost. 

Vzbuzuje ve vás ten žoviální dobrák nenávist a odpor? Asi v sobě skrýváte nadšení, které by z vás snadno mohlo udělat blouznivce a fanatika, v každém případě někoho, s kým se nedá žít.

Popření: Nesnášíte hluk, výstřelky, nevázanost, máte strach ze skandálu. Jste vzorem diskrétnosti, rezervovanosti a zdrženlivosti. Jste rozumní, šetrní, své chování dobře ovládáte, nic vám neuteče, žádný prohřešek nepronikne na povrch. Někdy se však vaše potlačovaná mánie projeví na druhých - máte na ně přehnané požadavky, potřebujete všechno kontrolovat, prověřovat, dohlížet...

Sublimace: Veselí společníci, duše party, jste schopni zorganizovat obrovské večírky, vymýšlet všemožné zábavy. Mohou z vás být odborníci na vztahy s veřejností, reklamu.

8. Vybrali jste si zvrhlíka

Potlačené sklony: homosexualita, transvestitismus.

Zdá se vám, že by ten mladíček mohl být nebezpečným pederastem? Není pochyb o tom, že máte potíže s vlastní identitou, a to především sexuálního rázu.

Popření: Přehnaně, přespříliš projevujete své biologické pohlaví. Vaše postoje, vzhled, chování, zkrátka všechno na vás přímo křičí, že jste opravdový muž nebo opravdová žena. Jste skutečný chlapák nebo velmi sexy žena a v obou případech ďábelští svůdci (lovíte, shromažďujete zářezy na pažbě). Vaším dalším zvláštním rysem je, že mezi vámi a jinými muži, resp. ženami panuje silná rivalita. Snažíte se jim přebrat jejich ženu, případně muže.

Sublimace: Angažujete se v boji za základní hodnoty - rovnost pohlaví, stejné platy, stejné zastoupení mužů a žen. Nebo máte talent (i úspěchy) v činnosti tradičně vyhrazené druhému pohlaví - v případě mužů např. móda, péče o vlasy, líčení, u žen zase motorky, pilotování stíhaček atd.


Tak, jak jste dopadli? :-) Samozřejmě musíte počítat s tím, že jde pouze o test, a jistě jste si už nejeden nějaký někdy dělali, takže víte, že na 100 % je brát nelze. Nicméně za sebe musím přiznat, že ta osoba, kterou jsem si vybrala já, se na mě docela hodila... Zajímá vás která? No, to si nechám pro sebe ;-) Ale pokud se pochlubíte vaším výběrem, pochlubím se i já :-)
Zdroj: http://www.psychotesty.kvalitne.cz/psychotest2.php
Obrázky: google.com


4 komentáře:

 1. Týýjo, tak to je mega drsné!!
  Rozhodovala jsem se mezi dvěma, a nakonec na mně víc sedí ta osoba, kterou jsem si nevybrala z tech dvou... Je to ženská číslo 6... Kus pravdy na tom bude :)
  A jakže to máš ty? :P
  Rezkaaa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jsem ráda, že tě to zaujalo :-) a odpověď máš na Literu ;-)

   Vymazat
 2. Hmmm, no, ver či nie, ale vybral som si jednotku, otázne je, nakoľko sa to ku mne hodí, keďže ja teda agresívny bývam skutočne výnimočne...:D a ponižovanie taktiež nie je moja silná stránka... ale aj tak je ten chlapík hnusný...
  J83

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no, zajímavé :-) já nevím, ale třeba mě ten první ani nenapadnul, vůbec mi nepřišel nějak extra "děsivý"... ten test je zajímavý, ale jak jsem v něm psala na konci, tak to člověk zase nemůže brát na 100 %, jen tak orientačně a pro zajímavost ;-)

   Vymazat

Za všechny názory a komentáře vám předem děkuji, nenechám je bez odezvy a můžete mi věřit, že z každého jednoho mám velkou radost :-)